Aplikácie ekonomickej a finančnej matematiky

Od rána máme s Ingou v kancelárii deň otvorených dverí. Zastavujú sa u nás študenti, vyučujúci a nadobúdame pocit, že aj náhodní okoloidúci. Je to celkom zábava. Až do cca. 11:30, kedy začíname byť hladné a svedomie by už ďalšiu tabličku čokolády nestrávilo. O 12:30 je už opäť všetko v poriadku a my riešime, čo by sme ešte mali vytlačiť, nastrihať, pripraviť na stretnutie KUM. Zuzka a Timea (naše doktorandky) sa pridávajú do tohto prípravného kolotoča, ktorý zastavujeme o 14:30. Vtedy na kolotoč pristupuje asi 30 učiteľov a začína sa ďalšia jazda.  Tentokrát pod taktovkou Katky Lučivjanskej, našej tvorivej, usilovnej a inšpiratívnej kolegyne.

V prvej časti sa Katka venuje téme konverzie peňazí. Nakupujeme, predávame valuty i devízy, riešime, čo je dynamický prepočet a prečo ho (ne)využiť, porovnávame rozdiely medzi bankami. Učitelia riešia úlohy z reálneho života a spolu pracujeme na tom, aby sme pomenovali problémy, ktoré môžeme mať pri v zmenárni či v banke, aj ťažkosti, ktoré môžu mať žiaci, keď riešia takéto úlohy.

Druhú polovicu času investujeme do investícii s rizikom. Katka nám cez úlohy postavené na reálnych dátach kladie základné otázky investovania peňazí. Vytvára tak zaujímavé a motivačné prostredie, v ktorom sa žiaci môžu učiť čítať z grafov aj kriticky myslieť.

Prezentáciu z Katkinej prednášky, v ktorej sú uvedené niektoré úlohy, si môžete stiahnuť tu: KUM_IX2017_AplikacieFinancnejMatematiky Ak by ste mali záujem o dáta, z ktorých vychádzala, rada vám ich pošle, ak jej napíšte email na katarina.lucivjanska(a)upjs.sk

Na koniec stretnutia sme vďačné nie len Katke za skvelo pripravený program, ale aj za každého z učiteľov, ktorý prišiel. Uvedomujeme si, že pondelky sú náročné, že niektorí museli precestovať nie málo kilometrov (dokonca sa vysporiadať s meškajúcim vlakom), že je potrebné pripraviť sa na ďalší deň v škole. A napriek tomu, sú tu. Lebo majú záujem byť dobrí v tom čo robia, lebo chcú, aby ich žiaci matematike rozumeli. Je to pre nás veľké povzbudenie a silná motivácia. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie!